7 Temmuz 2008 Pazartesi

PARS NARKOTERÖR - 1

21 Ocak Pazartesi akşamı, Osman Sınav’ın yeni dizisi Pars Narko Terör yayına giriyor. Daha önceki bir yazımda bu diziye sosyolojik açıdan olumlu yaklaşmadığımı söylemiştim. Ben sinemacı olarak, bir kültür takipçisi olarak üzerime düşeni yaptım. Geriye kaldı işin sinemasal kısmı.

Osman Sınav’ın yeni bir projesi olacaksa ve ben bunu duyarsam, önce heyecanlanıyorum. Ardından, dizinin hikayesi belli oluyor, heyecanım bir kat azalıyor. Çünkü zihnimde oluşan (Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi sebebiyle) Osman Sınav profiline biraz ters düşüyor. Hikaye çok tanıdık ve bildik geliyor. Klişe yani. Diyorum ki “Sabret, önyargılı davranma”… Derken dizinin ilk tanıtım fragmanı yayınlanıyor ve benim aklım biraz daha karışıyor. Çünkü fragmandaki sloganlar çok basit ve yapay… Heyecanım bir katre daha sönüyor. Ardından, dizinin yönetmeni ve oyuncuları belirleniyor. Sonra 1.bölümünü fragmanı… İşte benim koptuğum an da bu an oluyor. Kötü bir çekim kalitesi, vasatın altında oyunculuk ya da ona rolünü vasat oynatan bir yönetmen, tekrar eden ve dünya sinemasının kabul ettiği, uyguladığı ama biz Türklerin bir türlü anlamak istemediği “Söyleme göster” kuralına tamamen aykırı diyaloglar… Belki de yönetmenin bir kabahati yok… Diyalog 4.sınıf öğrencisi seviyesindeyse yönetmen ne yapsın? Derken benim heyecanla beklediğim Osman Sınav projesi, beş para etmez diye nitelediğim bir televizyon dizisine dönüşüyor. Bunu PARS KİRAZ OPERASYONU filminde ve PUSAT dizisinde yaşadım ve tabi ki PARS NARKO TERÖR dizisinde de…

Osman Sınav, Kurtlar Vadisi’ni bıraktıktan sonra büyük bir kalite kaybına uğradı. Neden? Çünkü Raci Şaşmaz gibi, ufku açık bir adamı bırakıp, Aybars Bora Kahyaoğlu gibi Osman Sınav çizgisine ters düşen bir adamı asistan olarak seçtiği için…

Kurtlar Vadisi bambaşka bir ruha sahipti. Bakın dizinin fanatiği filan olduğumdan değil, ordaki karakterleri filan sevdiğimden değil. Tarafsız bir sinemacı olarak söylüyorum. Kurtlar Vadisi, (Osman Sınav zamanı) hem hikayesiyle, hem çekimiyle, diyaloglarıyla, oyunculuğuyla tam bir baş yapıttı. Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener gibi iki kaliteli senaristin müthiş hikayesi, insanı düşündüren, kelime oyunlarıyla, aforizmalarla süslü bir senaryo, çok ilginç ve kaliteli kamera açıları, hikayeye uygun ışık anlayışı Osman Sınav’ın vizyonuyla birleşince müthiş bir şey çıkmıştı ortaya… Hem de daha ilk bölümden hissettirmişti kendisini… Kurtlar Vadisi’nin yapımcısı Osman Sınav’dı, PARS’ın ki de o… Değişen ne peki? Değişen tek şey var: Kaliteli Senarist-Kalitesiz Senarist

Kalite farkını anlamak için başlangıç sloganlarına bakalım…

KURTLAR VADİSİ

“Burası Kurtlar Vadisi, burada insan sevdiği için ölür, yaşamak için öldürür…”
“Ölmek en büyük maceramız…”
“Burası Kurtlar Vadisi… Türkiye’de sokaklardan başlayıp, belli bir hiyerarşik bütünlük içinde yükselerek çok derin ve etkili bir konseye dönüşen mafya örgütlenmesiyle, ona karşı mücadeleye soyunanların hikayesi… Bu hem bireysel hem toplumsal yansımaları olan bir serüvendir. Bu serüvende ölmek en büyük maceradır. Burda insan sevdiği için ölür, yaşamak için öldürür.”

Bir de PARS NARKO TERÖR’e bakalım… Neticede hikayesi hemen hemen aynı, bir örgüt ve bu örgütle mücadele edecek bir kahraman var…

PARS NARKO TERÖR

“Bir kilo eroin satarlar, 180000 kalaşnikof mermisi alırlar. Peki kaç Mehmetçik şehit ederler? Onları kim durduracak? Pars….
“Bir kilo eroin satarlar …………. mayın alırlar, topraklarımıza kurarlar. Peki kaç topuk kaç bacak kopar? Kaç can toprağa düşer? Onları kim durduracak? Pars….

Tamam, bunlar bu ülkenin gerçekleri… onların belirtilmesi güzel. Ancak Kurtlar Vadisi’nin bahsettiği şey de gerçeklerdi. Onlar hiç böyle klişe şeylere sığınmadılar… Ben hatırlıyorum. 2002’nin Ağustos ayında, (hatta o gün doğum günümdü) televizyonda Kurtlar Vadisi’nin tanıtım fragmanına rastlamıştım. Aslan Bey’in tok sesi, konseyin kontrol ettiği paradan bahsediyordu ve çok etkilenmiştim… Ama PARS’ın fragmanını görünce açıkçası gülesim geldi yani. Belki işlediği konu gülünecek bir konu değil ama bu acı konunun bu kadar komik bir biçimde tanıtılması garibime gitti.

Şimdi siz diyeceksiniz, slogandan dizi mi yargılanır diye? Ben de diyorum ki neticede sloganı yazanla senaryoyu yazanlar aynı olacak… Slogan yapmacıksa, dizi de yapmacıktır…

Gelelim diyalog kısmına…


1.bölüm fragmanını izledim ve yine gülesim geldi. Dizinin baş karakteri Şamil ile bir askerin konuşması var fragmanda… Duydukça televizyon ekranını kırasım geliyor. Bu kadar iddialı konuyu işleyecek diziye bu kadar klişe diyaloglar neden konulur? Bu benim bile dikkatimi çekiyorsa, Osman Sınav gibi bir yapımcının neden dikkatini çekmez, bir yönetmen böyle bir şeye nasıl izin verir diye… Diyalog aynen şöyle…

(www.parsnarkoterör.com) (3.teaser)

ASKER: Bunlar var ya bunlar bir kilo eroin satarlar, yaklaşık bir buçuk ton c4 patlayıcı alırlar… Hesapta terörle mücadele başka narkotik başka değil mi? (Eliyle işaret eder) Şu yüzünü döndüğün tarafa doğru dümdüz gitsen Alamut’a varırsın. Hasan Sabbah’ın eski evi…

ŞAMİL: Yanındaki fedailere haşhaş içirip suikasta gönderen Sabbah….

ASKER: Ha Sabbah’ın Alamut’u ha Kandil… Avuç avuç kaptagon çıkıyor teröristlerin üstünden. Haplayıp haplayıp salıyor Mehmetçiğin üzerine… Silahların parası da beyazdan…

ŞAMİL: Buralarda hikaye bin yıldır hep ayni galiba abi…

Şimdi bu diyaloğu bir analiz edelim bakalım. Bu diyalog doğal olacağım diye işin büyüsünü kaçırmış. Asker yapmacık olmayayım diye kendini öyle bir kasmış ki yapmacığın alası olmuş.
Tamam araştırma sonucu elde edilen bilgilere bir diyeceğim yok ama bu diyalog Osman Sınav dizisine yakışmayan bir diyalog. Bir kere, “bunlar var ya bunlar” sözü bir kahve muhabbetidir. Kahvelerde oturup okumadan siyaset tartışmaya çalışan adamların lafıdır. Doğallığı ifade edebilir ama bu dizide sırıtan bir diyalogtur. Burada Hasan Sabbah’ı Şamil’in bilmemesi ve Asker’in ona Hasan Sabbah’ı anlatması daha etkileyici olurdu. Şamil’in garip bir edayla Hasan Sabbah’ı anlatması yakışmamış oraya… Bir de konuşmanın geçtiği mekan güzel bir mekan. Böyle güzel mekanlara duygusal ve etkileyici konuşmalar yazılmalı. Ben olsam bu diyaloğu Hasan Sabbah’ın hikayesiyle başlatır, sonra teröre geçer ve en sona ikisini de içeren bir aforizma bulurdum. Ne yazık ki “Buralarda hikaye bin yıldır hep aynı galiba abi” lafı orayı kesmemiş pek. Daha etkileyici, orijinal, duygusal bir cümleye bağlanabilirdi bu konu. Neyse fazla abartmayayım.. Ama bu gibi küçük unsurlar, bir senaristin kalitesini ortaya koyan unsurlardır. Bu gibi ince noktaların gözden kaçmasıyla geliyor zaten başımıza ne geliyorsa. Diyalog her şeydir. Kötü diyalogları olan bir sinema ürününün izlenebilirliği düşer. İsterseniz, 100 milyon dolar harcayın, isterseniz hikayeniz dünyanın en iyi hikayesi olsun.

Sonuç olarak anlatmak istediğim şu… Osman Sınav bu Aybars Bora denen adamla çalışmaya devam ettikçe kalitesi düşmeye devam edecektir. Osman Sınav’ı Osman Sınav yapan Raci Şaşmaz’dır. Eğer Kurtlar Vadisi’ndeki kaliteyi yakalamak istiyorsa Raci Şaşmaz gibi adamlara ihtiyacı vardır.

50 yorum:

Adsız dedi ki...

[u][b]Xrumer[/b][/u]

[b]Xrumer SEO Professionals

As Xrumer experts, we possess been using [url=http://www.xrumer-seo.com]Xrumer[/url] for a sustained time now and recollect how to harness the titanic power of Xrumer and adapt it into a Spondulix machine.

We also purvey the cheapest prices on the market. Numberless competitors devise cost 2x or consistent 3x and a destiny of the continuously 5x what we responsibility you. But we believe in providing great help at a debilitated affordable rate. The whole incidental of purchasing Xrumer blasts is because it is a cheaper surrogate to buying Xrumer. So we aim to support that thought in recollection and yield you with the cheapest censure possible.

Not only do we take the unexcelled prices but our turnaround occasion after your Xrumer posting is wonderful fast. We compel secure your posting done before you discern it.

We also provide you with a roundish log of affluent posts on contrary forums. So that you can catch a glimpse of seeking yourself the power of Xrumer and how we hold harnessed it to emoluments your site.[/b]


[b]Search Engine Optimization

Using Xrumer you can wish to apprehend thousands upon thousands of backlinks for your site. Myriad of the forums that your Place you will be posted on bear great PageRank. Having your association on these sites can categorically expropriate strengthen up some top-grade dignity recoil from links and genuinely as well your Alexa Rating and Google PageRank rating through the roof.

This is making your put more and more popular. And with this increase in popularity as familiarly as PageRank you can envisage to see your area absolutely downright gamy in those Search Motor Results.
Transport

The amount of see trade that can be obtained by harnessing the power of Xrumer is enormous. You are publishing your locality to tens of thousands of forums. With our higher packages you may still be publishing your site to HUNDREDS of THOUSANDS of forums. Imagine 1 brief on a all the rage forum disposition inveterately rig out 1000 or so views, with signify 100 of those people visiting your site. These days imagine tens of thousands of posts on celebrated forums all getting 1000 views each. Your traffic ordain withdraw through the roof.

These are all targeted visitors that are interested or bizarre nearly your site. Envision how many sales or leads you can fulfil with this great figure up of targeted visitors. You are line for line stumbling upon a goldmine ready to be picked and profited from.

Reminisce over, Transport is Money.
[/b]

GET YOUR CHEAPLY DEFAME TODAY:


http://www.xrumer-seo.com

Adsız dedi ki...

Rescuing Our Miserable Prices at www.Pharmashack.com, The Unrivalled [b][url=http://www.pharmashack.com]Online Chemist's boutique [/url][/b] To [url=http://www.pharmashack.com]Buy Viagra[/url] Online ! You Can also Foretell Clear-cut Deals When You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/cialis.html]Buy Cialis[/url] and When You You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/levitra.html]Buy Levitra[/url] Online. We Also Be subjected to a Cautionary Generic [url=http://www.pharmashack.com/en/item/phentermine.html]Phentermine[/url] As a employees to Your Meals ! We Huckster Brand [url=http://www.pharmashack.com/en/item/viagra.html]Viagra[/url] and Also [url=http://www.pharmashack.com/en/item/generic_viagra.html]Generic Viagra[/url] !

Adsız dedi ki...

Predilection casinos? vouch for this innocent [url=http://www.realcazinoz.com]casino[/url] advisor and tote afar up online casino games like slots, blackjack, roulette, baccarat and more at www.realcazinoz.com .
you can also horn in with our untrained [url=http://freecasinogames2010.webs.com]casino[/url] wheelsman at http://freecasinogames2010.webs.com and worst proprietress substitute !
another solitary [url=http://www.ttittancasino.com]casino spiele[/url] in the diminish of is www.ttittancasino.com , in get back on one's feet german gamblers, submit c be communicated on well-meaning online casino bonus.

Adsız dedi ki...

It isn't hard at all to start making money online in the underground world of [URL=http://www.www.blackhatmoneymaker.com]adsense blackhat[/URL], You are far from alone if you don't know what blackhat is. Blackhat marketing uses little-known or misunderstood avenues to build an income online.

Adsız dedi ki...

[url=http://www.onlinecasinos.gd]casino[/url], also known as accepted casinos or Internet casinos, are online versions of formula ("comrade and mortar") casinos. Online casinos ok gamblers to disport oneself and wager on casino games to a t the Internet.
Online casinos habitually gamble unashamed odds and payback percentages that are comparable to land-based casinos. Some online casinos diminish forth higher payback percentages as a physic with a position concern gismo games, and some promulgate payout matter audits on their websites. Assuming that the online casino is using an correctly programmed unspecific myriad generator, put up games like blackjack clothed an established forebears edge. The payout ditty stalk of these games are established at on the horizon the rules of the game.
Dissimilar online casinos contract senseless of the closet or try to deal their software from companies like Microgaming, Realtime Gaming, Playtech, Supranational Imposture Technology and CryptoLogic Inc.

Adsız dedi ki...

This paragraph is genuinely a pleasant one it helps new
web viewers, who are wishing for blogging.
Also visit my page : http://lbbweb.com/AUDIOSTORE/users/chess2stove.html

Adsız dedi ki...

I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to take updated from most up-to-date news.
My web-site ; best bonus casino sites

Adsız dedi ki...

Greate pieces. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by your site.
Hi there, You've performed a fantastic job. I'll certainly digg it and in my view
suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from this website.
My blog post ... dirtyoilsands.org

Adsız dedi ki...

hey there and thank you for your information – I've certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.
My webpage: new casino bonuses w no deposit bonuses

Adsız dedi ki...

Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?

you make blogging glance easy. The entire glance of
your site is magnificent, as neatly as the content!
My website best online casino bonuses

Adsız dedi ki...

You could definitely see your enthusiasm in the article you write.
The world hopes for more passionate writers like you
who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart.
Here is my webpage :: best bonus casino

Adsız dedi ki...

Nice response in return of this question with solid arguments and telling the whole thing
on the topic of that.
Here is my website : best online casino bonuses blackjack

Adsız dedi ki...

Hello, its good piece of writing about media print, we all know media is a wonderful
source of information.
Have a look at my blog post ... best bonus casinos no deposit

Adsız dedi ki...

Having read this I believed it was really informative.
I appreciate you spending some time and energy to put this article together.
I once again find myself spending a lot of time both reading
and posting comments. But so what, it was still worthwhile!
Review my website : Encuentrosleadership.org

Adsız dedi ki...

I enjoy reading an article that can make men and women think.
Also, thank you for permitting me to comment!
Also visit my website - best bonus casinos usa

Adsız dedi ki...

Hey there! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
My blog discusses a lot of the same topics as
yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
my website > Garage Storage

Adsız dedi ki...

It's amazing to pay a visit this website and reading the views of all colleagues about this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge.
Check out my blog post - Lagbook.com

Adsız dedi ki...

I relish, lead to I discovered exactly what I used to be having a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless you man.
Have a nice day. Bye
Also visit my web site ; best casino bonus first deposit

Adsız dedi ki...

Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again.
Anyways, just wanted to say excellent blog!

Also visit my webpage: netent casino free slots

Adsız dedi ki...

Keep this going please, great job!

My homepage - net entertainment casinos bonus

Adsız dedi ki...

I visited many blogs but the audio quality for audio songs present at this website
is in fact excellent.

Feel free to surf to my blog net entertainment casinos

Adsız dedi ki...

Hey there! This post could not be written any
better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he will have a good read. Many thanks
for sharing!

Visit my weblog ... net entertainment casinos bonus

Adsız dedi ki...

Hi there, just became aware of your blog through Google, and found
that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future. A
lot of people will be benefited from your writing. Cheers!


Also visit my blog new netent casinos 2013

Adsız dedi ki...

Have you ever thought about adding a little bit more than just your
articles? I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great visuals or
video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video
clips, this website could definitely be one of the very best in
its field. Awesome blog!

Feel free to surf to my web-site; shs.spartanburg7.org

Adsız dedi ki...

It's impressive that you are getting ideas from this article as well as from our discussion made at this place.

my page casino netent bonus
my site: alle net entertainment casinos

Adsız dedi ki...

Hello there! This blog post could not be written much better!

Going through this article reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I am going to send this
information to him. Fairly certain he will have a great read.

Thanks for sharing!

my blog: www.richardashcroft.co.uk

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I'm assuming having a blog
like yours would cost a pretty penny? I'm not very web smart so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

Here is my webpage netent casino games free

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're looking for a writer for your weblog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Regards!


Also visit my page ... http://josephweapon7.gamerdna.com/bio/

Adsız dedi ki...

Post writing is also a fun, if you be familiar with after
that you can write otherwise it is complicated to write.


my blog post :: net entertainment casinos no deposit

Adsız dedi ki...

It is in reality a great and useful piece of information.
I'm glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

my site net entertainment casinos No deposit

Adsız dedi ki...

Hello, I enjoy reading all of your article. I wanted to write a
little comment to support you.

Also visit my web blog - netent casinos list

Adsız dedi ki...

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i
subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.

I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

my blog post - net entertainment casinos

Adsız dedi ki...

Hola! I've been following your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to mention keep up the good work!

Here is my homepage - net entertainment casinos free spins

Adsız dedi ki...

I do not know if it's just me or if everyone else experiencing issues with your website. It appears as if some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I've
had this happen before. Thank you

Feel free to visit my weblog; net entertainment casinos

Adsız dedi ki...

Hey! This post could not be written any better!

Reading this post reminds me of my previous room mate!
He always kept talking about this. I will forward this post to him.
Fairly certain he will have a good read. Thanks
for sharing!

Also visit my web site; netent casino free slots
Also see my page :: net entertainment casinos bonus

Adsız dedi ki...

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

Feel free to visit my web-site - Netent Casino List

Adsız dedi ki...

Thank you, I have recently been looking for information approximately this subject for a while and yours is the
greatest I've discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

Have a look at my page - netent casino no deposit bonus

Adsız dedi ki...

Howdy very nice blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .
. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?

I'm glad to search out a lot of useful information here within the submit, we want work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

Feel free to visit my website; netent casino

Adsız dedi ki...

you are actually a good webmaster. The website loading speed is incredible.
It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork.
you've performed a great task in this subject!

My homepage :: us.337.com

Adsız dedi ki...

Hi! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone 4. I'm trying to find a template or plugin
that might be able to fix this problem. If you have any
suggestions, please share. With thanks!

Here is my webpage: netent casinos list

Adsız dedi ki...

Its like you read my thoughts! You appear to know so much about this, such as
you wrote the e book in it or something. I believe that
you simply could do with some p.c. to drive the message home a bit,
but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read.
I will definitely be back.

Look at my weblog ... all netent casinos

Adsız dedi ki...

I am extremely inspired along with your writing talents as smartly as with the structure for your blog.

Is this a paid topic or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog like this one today.
.

Here is my website ... net entertainment casinos free spins

Adsız dedi ki...

I enjoy looking through a post that will make people think.
Also, thank you for allowing me to comment!

My website :: news21.uscannenberg.org

Adsız dedi ki...

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service? Cheers!


My homepage - http://Www.davidhust.Com

Adsız dedi ki...

I was able to find good information from your blog articles.


Also visit my site ... netent casinos full list
My page > list of all netent casinos

Adsız dedi ki...

Hi there, I enjoy reading all of your article. I wanted to
write a little comment to support you.

Take a look at my weblog - netent casino

Adsız dedi ki...

Excellent goods from you, man. I have understand your
stuff previous to and you are simply too excellent.

I really like what you've bought here, certainly like what you are stating and the way in which you are saying it. You're making it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.
I can't wait to learn much more from you. This is really a terrific web site.

Feel free to visit my blog: www.purevolume.com

Adsız dedi ki...

wonderful publish, very informative. I wonder why the opposite
specialists of this sector do not notice this. You must proceed your writing.
I'm confident, you've a huge readers' base already!

Feel free to surf to my web site Skillshare.Com

Adsız dedi ki...

Үour repoгt оffers establiѕhed
useful to me personally. It’ѕ rеally еducational
anԁ yоu arе natuгally quite educated in this гegiοn.
Υοu posѕesѕ exposed my personal eyes in orԁer to numerous
viеws on thiѕ matter together with interesting and гeliable artiсles.


Feel free to ѕurf to my wеbsite :: buy viagra online
my web site - viagra

Adsız dedi ki...

Your own аrticlе рroviԁeѕ proven beneficіаl tο us.
It’s quite uѕeful and you аrе nаturаlly νеry experiеnсeԁ in thіѕ arеа.
You havе openeԁ up my oωn eyе in οгdeг to various οpіniοn of thіs ѕρeсіfiс subject uѕing іntriguіng, notablе and strong artіcleѕ.My blog pοѕt; Xanax